Parcel ID
094-0005-0102-00
Address
29 PEETE ST
Index Order
Parcel Number
Tax Year
2025 Payable 2026
Value History
Tax Year Assessed Date Land Improvements Total CAUV Reason for Change
2023 7/29/2023 27,840 25,030 52,870 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2020 8/22/2020 22,280 4,090 26,370 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2017 11/15/2017 11,140 3,410 14,550 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2014 9/20/2014 6,610 7,940 14,550 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2011 9/5/2011 6,540 7,860 14,400 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2008 9/27/2008 7,040 13,360 20,400 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2008 8/26/2008 6,900 13,100 20,000 0 50 Changes to/from Exempt Property
2008 1/25/2008 6,900 13,100 20,000 0 50 Changes to/from Exempt Property
2005 9/19/2005 6,900 13,100 20,000 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2002 10/8/2002 6,100 9,500 15,600 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
1999 11/6/1999 5,500 8,500 14,000 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
1996 1/1/1996 2,200 5,900 8,100 0 110 Miscellaneous