Parcel ID
131-0007-0388-00
131-0007-0388-00
Address
1907 LAWN AVE
1907 LAWN AVE
2025 Payable 2026
| Value History | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tax Year | Assessed Date | Land | Improvements | Total | CAUV | Reason for Change | ||
| 2023 | 7/29/2023 | 12,320 | 106,220 | 118,540 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2020 | 8/22/2020 | 12,050 | 43,710 | 55,760 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2017 | 11/15/2017 | 11,260 | 40,850 | 52,110 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2014 | 9/20/2014 | 12,530 | 55,410 | 67,940 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2011 | 9/5/2011 | 14,080 | 62,260 | 76,340 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2008 | 9/27/2008 | 14,100 | 70,000 | 84,100 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2005 | 9/20/2005 | 14,100 | 70,000 | 84,100 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2002 | 10/8/2002 | 13,400 | 65,400 | 78,800 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 1999 | 11/6/1999 | 12,600 | 61,300 | 73,900 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 1996 | 1/1/1996 | 6,900 | 37,800 | 44,700 | 0 | 110 Miscellaneous | ||