Parcel ID
600-0100-0101-00
Address
7357 TIMBERKNOLL DR
Index Order
Parcel Number
Tax Year
2025 Payable 2026
Value History
Tax Year Assessed Date Land Improvements Total CAUV Reason for Change
2023 7/29/2023 64,560 284,790 349,350 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2020 8/22/2020 56,570 256,930 313,500 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2017 11/15/2017 49,620 225,380 275,000 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2014 9/19/2014 48,130 154,800 202,930 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2011 9/4/2011 49,620 159,590 209,210 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2008 9/27/2008 38,830 148,530 187,360 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2005 9/28/2005 37,700 144,200 181,900 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
2002 10/8/2002 37,500 124,300 161,800 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
1999 11/6/1999 33,600 111,400 145,000 0 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization
1996 1/1/1996 21,700 102,900 124,600 0 110 Miscellaneous